Пътуване с високопроходимо МПС по каменния път в зависимост от атмосферните условия
Априлци 1ч – 1ч 30мин
Тъжа 1 ч – 1 ч 30 мин
През зимния сезон и наличие на снежна покривка с превозно средство се достига до зоната на дълбокия сняг и след това се продължава с верижна машина или ходейки.
Априлци-Дългата поляна- Клуб-Хижа Табите Максим
Пешеходен маршрут – Най-удобният изходен пункт за достигане до Клуб- Хижа Табите Максим е квартал Острец на град Априлци. От центъра на този квартал се поема по долината на Острешка река по планинско шосе, достига се водосливат с малък поток – Атанасова стружна. След него се виждат стръмни, обрасли с букова гора склонове, а над тях – скалистите чукари на върховете Зелениковец, Куртбашица, Колата и острата пирамида на връх Русалка. Минава се край горски пункт в местността Христова стружна и се достига водосливат на двата начални притока на Острешка река в местността Попова стружна. Тук шосето свършва и започва изкачване по добре очертана и маркирана пътека в западна посока. Над иглолистната гора се навлиза в рядка букова гора, продължава се по ръба на хребет, зает от стръмната Дълга поляна. В горния и край се пресичат два завоя на черния път за хижа Табите, при достигането на гората със завой на югоизток се продължава по път, който пресича стръмния Студен улей. По него зимно време се изсипват лавини и се натрупват в дълбокия му дол. Малко след Студения улей, пътят излиза от гората, изкачва се на превала на прохода, при местността Табите се излиза на Клуб-Хижа Табите Максим.
Клуб-Хижа Табите Максим – Връх Русалка / Марагидик/ -1ч 15мин.
Красивият връх Русалка се издига северозападно от хижата. Изкачването му е леко и приятно, а денивелацията, която се преодолява е сравнително малка – около 400 метра. По добре очертана пътека в западна посока се набира плавно височина. След около 1 км пътеката се раздвоява – лявата траверсира под главното било изворите на река Тъжа и с огромна дъга извежда на Русалийска поляна. Дясната пътека продължава в северозападна посока и изкачва връх Русалка. От него се открива широка панорама към цялото поречие на река Видима и град Априлци, към част от Северния Джендем и Предбалкана.
По-популярно е старото име на върха – Марагидик. С него са свързани различни легенди и предания. Една легенда разказва за смела българка от този край, хвърлила се в бездните и намерила смъртта, за да се спаси от поругаването на поробителите. Друга легенда е за хубавата и капризна мома Мара, която обещала да стане изгора на този момък, който на ръце я изнесе на челото на стръмния връх. Намерил се такъв юнак, но на върха той умрял от изтощение. Трета легенда свързва този интересен връх с името на сестрата на Крали Марко. Едно от най-интересните предания е свързано със сестрата на цар Иван Шишман – княгиня Мара. Обречена за харема на султан Мурад, на път за Одрин тя минала по тия места. Княгинята пожелала да погледне родината си от този връх, изкачила се на него и от мъка по поробеното отечество от очите и потекли бистри сълзи. Те дали живот на река Тъжа и на името на върха и прохода източно от него – Марагидик (Марин проход).
Клуб-Хижа Табите Максим – Връх Ботев – 4ч 30мин – 5ч.